Sevimli Dostlarımızın Sağlığı İçin Faydalı Bilgiler

Evcil dostunuzu düzenli aralıklarla veteriner hekim kontrolüne götürmek pek çok sağlık probleminin vaktinde müdahalesine olanak sağlar.

Sevimli dostlarımızı hayati önem taşıyan pek çok hastalığa karşı korumak için düzenli bir aşı programı çok önemlidir.

İç/dış parazit uygulamarını düzenli olarak yaptırmak, sevimli dostlarımızı parazitlerin nakli ile bulaşan pek çok ölümcül hastalıktan korur.

Profesyonel bir mama seçimi ve uzman görüşü ile hazırlanan bir beslenme programıyla, evcil dostunuzun alerjik ve metabolik rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltabilirsiniz.

Erkeklerde orşidektomi, dişilerde ovariohisterektomi olarak adlandırdığımız, halk arasında “kısırlaştırma” olarak bilinen operasyon; dostlarımızın erişkin hayatlarında sağlıklarını tehdit eden; meme, yumurtalık, rahim ve testis tümörü gibi hastalıklara yakalanma risklerini azaltır. Ayrıca kızgınlık döneminde evden kaçma eğilimi, yüksekten atlama gibi hayati tehlike oluşturabilecek davranışların önüne geçer ve nüfus kontrolü sağlar.

Sevimli dostlarımız bazı sistemik enfeksiyonlar, genetik faktörler veya göze direkt alınan travmalar (tırmalama, yabancı cisim batması, çarpma, künt cisim darbesi vb.) sebebiyle göz enfeksiyonları geçirebilirler. Enfeksiyona; akıntı, kızarıklık, ışığa duyarlılık, kaşıntı gibi semptomlar eşlik eder.

Tek gözde başlayan enfeksiyon fark edildiği anda mutlaka bir veteriner hekim kontrolünde muayenesi gerçekleştirilip takip edilmelidir. Vaktinde müdahale edilmeyen olgularda enfeksiyon sağlıklı göze de sirayet edebilir.

Sevimli dostunuzu taramak için her gün 15 dakikanızı ayırarak; onu ölü tüylerinden kurtarır ve tüylerinin karışmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca onunla iletişiminizi güçlenir ve yakın takibiniz sayesinde vücudundaki olası değişiklikleri fark edebilirsiniz.

Evinizin yeni üyesi olan minik dostlarımızın bakımı, beslenmesi ve genel ihtiyaçları konusunda güvenilir bilgiler almak ve bu süreçte sızı bekleyen durumlar ile ilgili profesyonel destek için kliniğimize başvurabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.